מבטרנד: מכשירים מתקפלים זה העתיד, אבל מתי בדיוק?

מעטים האנשים שלא נחשפו כבר לפלא הטכנולוגי האחרון בתחום המובייל (ובתעשיית המסכים ככלל), אבל גם מעטים האנשים שנחפשו לפלא הזה בחיים האמיתיים. עם תמיכה אדירה מיצרניות כמו Samsung, LG ואפילו בעתיד הקרוב גם Microsoft ו-Apple – אנחנו יודעים שאנחנו בעידן חדש בכל הקשור לטכנולוגיה – אבל איפה אנחנו בדיוק על ציר הזמן?

ההשראה

בדיוק כמו שכל אחד ואחד מאיתנו יודע שצבעו של חייזר הוא אפור וראשו ענק עם עיניים ענקיות (למרות שאף אחד כמובן עוד לא התפאר בהישג של לראות או לתעד אחד אמיתי, לפחות עד פרסום כתבה זו) רק כי ככה הופיעו חייזרים בסרטי קולנוע בעבר הלא כל כך רחוק, כך גם הטכנולוגיה שלנו מתעצבת לפי הדמיון וההשראה שאנחנו צורכים מהמדיה כל יום ויום.

Matrix Nokia Phone
זהירות: גיף רועש מנטלית

כך לדוגמא, בתור זיכרון ילדות עבור הפחות צעירים מביננו, נחשפנו למראה ה-"אידיאלי והעתידני לזמנו של טלפונים חכמים בשובר הקופות "The Matrix" עם הטלפון המתקפל של ניו. אותו הטלפון, שבעקבותיו עיצבה Nokia את מכשיר ה-8110 שהשפיע על העולם עוד בזמן שסטיב ג'ובס ואפל עוד לא חשבו על המהפכה שלהם בתחום עם ה-iPhone.

בכמעט כל סרטוני קונספט של חברות מובילות בשוק על איך העתיד של הטכנולוגיה שלנו אמור להיראות ולעבוד (ובפרט Microsoft שנהנית לנסות לחזות את העתיד לעיתים תכופות, ואף כמה פעמים) נמצא טכנולוגיה מתקפלת (ובכך גם מסכים מתקפלים) בתור עמוד תומך מרכזי לגישה הכללית של ההתפתחות הטכנולוגיה של האדם – התאמה אישית.

לאחר מספר לא מבוטל של שיפורים והקטנות של המעבדים והפיקסלים שלנו (בזמן שביצועיהם עולים ומתרחבים), אנחנו מבינים שיש שלב נוסף לכל הנושא של התקדמות טכנולוגית – היכולת של הטכנולוגיה לענות לא רק על הצרכים של כולנו בכללי – אלא גם של כל אחד מאיתנו בפרט.

Minority Report
איך אפשר בלי משהו מ-Minority Report?

זה אמנם נשמע מעט מוזר ומאוד באוויר, אבל זה גם יחסית פשוט. למה שאנחנו נצטרך להתאים את עצמנו למכשיר שפותח על ידינו ושבא לענות לנו על הצרכים, ולפתור לנו את הבעיות?

זה אמנם נשמע מעט מוזר ומאוד באוויר, אבל זה גם יחסית פשוט. למה שאנחנו נצטרך להתאים את עצמנו למכשיר שפותח על ידינו ושבא לענות לנו על הצרכים, ולפתור לנו את הבעיות? זה ברור כי בהתחלת הדרך לא הייתה לנו את היכולת הטכנולוגית לממש את החזון הפלאי שראינו בסרטים, הכוללים: דיבור ואינטרקציה טבעית עם המכשירים שלנו (אוהדי Star Trek יש?), מסך מתקפל על עצמו או על הזרוע של המשתמש כשאינו בשימוש, או אפילו הולוגרמות מטמטמות לחווית צפיה לא מהעולם הזה. אבל כיום, רק הרצון הוא שעומד ביננו לבין טכנולוגיה שנראית ושפועלת שונה באופן דרסטי ממה שאנחנו רגילים אליה כיום.

שיעור החיפושים העולה מגמתית של המילה "Foldable" מ-2004 בקטגוריית מחשבים ואלקטרוניקה

הטכנולוגיה

מלבד לסמארטפונים המתקפלים שאנחנו רואים כיום צצים בשוק יותר ויותר, הטרנד המתקפל לאו דווקא התחיל בתחום הזה. דוגמא יחסית מוכרת של השאיפה הטכנולוגית בתחום מגיעה מעולם הטלויזיות עוד מ-2014, כאשר LG היא מהיצרניות הגדולות יותר שניסתה עם הזמן (ועדיין מנסה) לשלב מסך מתקפל בעמדת טלויזיה מיוחדת וחכמה יותר ממה שאנחנו רגילים אליו מהטלוויזיה הסטטית והלרוב ישרה שיש לכולנו איפשהו בבית.

LG Foldable TV
LG שואפת לקיפול וגלילה לא רק בסמרטפונים

כמובן שלצד החומרה, גם התוכנה צריכה לתמוך ולהיות מותאמת בצורה הדוקה לטכנולוגיות החדשות של המכשירים המתקפלים בכדי שנוכל בכלל לקבל את חווית המשתמש המינימלית לה התרגלנו לקבל

כמובן שלצד החומרה, גם התוכנה צריכה לתמוך ולהיות מותאמת בצורה הדוקה לטכנולוגיות החדשות של המכשירים המתקפלים בכדי שנוכל בכלל לקבל את חווית המשתמש המינימלית לה התרגלנו לקבל. גם בפן זה יש לענקיות הטכנולוגיה כמו גוגל ומיקרוסופט ואפל עוד עבודה לעשות מלהיות מותאמים בצורה מושלמת לגמישות החומרתית נרחבת ככל שנוכל לדמיין ולייצר, אך התמיכה קיימת וזה לא כל כך מובן מאליו.

גוגל לא עומדת במקום וכבר מתחילה להטמיע תמיכה ושפת שימוש חדשה למכשירים מתקפלים

אפל, אולי היצרנית המשפיעה ביותר עדיין בתחום הסמארטפונים, ידועה בזמן שהיא נותנת לעצמה לאמץ טכנולוגיות חדשות. כמו שיכלתם לשער, מכשירים ומסכים מתקפלים אינם שונים מכל הטכנולוגיות הללו, כאשר הצפי הנוכחי למכשיר iPhone מתקפל אינו מוקדם מ-2021. תוכלו להתנחם בכך שהפטנט הראשון של החברה עבור מכשיר מתקפל נעשה עוד ב-2014, ככה שתיהיו בטוחים שאפל עובדת על משהו.

בפשטות (ובפרט עבור מסכים מתקפלים), מסך מתקפל מתאפשר כאשר לא רק הפיקסלים עצמם מיוצרים על המסך עצמו – שמבין הטכנולוגיות ה-OLED ובני משפחתו הם הפופולריים ביותר לתפקיד – אלא כאשר גם כל המעגל החשמלי הזה מודפס על גבי סוג של פלסטיק.

מסכים מתקפלים לא נולדו אתמול

אחת מהבעיה העיקריות של הטכנולוגיה, שבגללה אנחנו לא רואים יותר מכשירים עם מסכים גמישים ביום יום, היא הזמינות של הטכנולוגיה ושל הייצור. עם ההשקה הרשמית של ה-Galaxy Fold מבית סמסונג, זאת לצד השקות והכרזות נוספות ממספר ההולך וגדל של יצרניות גדולות וקטנות, יכולות הייצור רק הולכות וגדלות, ואולי אף נזכה במספר השנים הקרובות לראות מלאי שאינו מוגבל של מכשיר מתקפל וגמיש ממגוון יצרניות.

בעיה מרכזית נוספת של התחום הינה איכות ועמידות הטכנולוגיות. לפתח מסוגלות טכנולוגית של מסכים ומכשירים מתקפלים בסביבה מבוקרת זה דבר אחד, אבל לעשות זאת עם רמות עמידות, אמינות ויעילות גבוהות זה עניין אחר לגמרי. ניתן לראות זאת בקלות בהשקה המוקדמת הקטסטרופלית (לשים את זה במילים נחמדות) של מכשיר ה-Fold של סמסונג, שבגלל בעיות כמו איטום המכשיר מלכלוך בנוסף לשבריריות בלתי צפויה של המסך עצמו, הביאה את החברה להחזרת המכשירים ודחיית ההשקה הרשמית של המכשיר היקר.

המובילות

Huawei Mate X
סמסונג אומנם הגיעה ראשונה לשוק, אך היא ממש לא הולכת להיות לבד – Huawei Mate X

הסיניות – Huawei, Oppo ו-Xiaomi

כנראה שרוב מכשירי הקונספט המתקפלים שנחשפתם אליהם עד כה היו מיצרנית סינית כלשהי, שם אנחנו יודעים שהחברות עובדות קשה להיות בקדמת הטכנולוגיה העכשווית. הרועשת העיקרית בתחום הינה Huawei עם מכשיר ה-Mate X שהושק בימים האחרונים בסין, עם תג מחיר של 2,400 דולר מאפיינים חדישים נוספים כמו סלולר דור 5, טעינה אולטרה מהירה (מ-0 ל-85% ב-30 דקות מהירה) עבור מערך סוללות חדיש במכשיר ועוד.

וואווי כמובן לא לבד, ויצרניות כמו Oppo כבר בשלבים מתקדמים של יצירת מכשירים (ובפרט טאבלטים) מתקפלים המיועדים להשקה בשנה הקרובה. כמוהה גם Xiaomi מתכננת להיכנס לשוק עם המכשיר (בשמו הנוכחי) ה- Mix Flex, אך אנחנו עוד רחוקים מהשקה סולידית כמו סמסונג או וואווי.

Samsung

Galaxy Fold Expo
הפצצה (בתקווה לא תרתי משמע) הבאה של סמסונג – Galaxy Fold

אין הרבה מידע חדש על מכשיר ה-Fold של סמסונג, שהרי אתם יכולים (לנסות) היום לקנות את מכשיר הדגל החדש של החברה בעצמכם ולהיות חלק מהמפכה. עם שינויים כמו פקקים מובנים בציר המכשיר למנוע מלכלוך ואבק להיכנס ובכך לשמור על המסך, בנוסף ללמינציה חכמה יותר של השכבה החיצונית של המסך החדשני שלא יאפשר למשתמשים להוציא אותו בטעות, מה שהורס אותו בתהליך, ניתן לראות שמכשיר מהימן ומתקפל מתקרב אלינו מהענקית הקוריאנית בצעדי ענק.

עם מחיר לא מהגבוהים בשוק המתקפלים (כן, אנחנו מצפים למחירים יקרים יותר מ-2,000 דולר או 10,000 שקל בישראל לצערנו. מוזמנים להמשיך ולהתעדכן במחיר כאן), הגרסה הבאה של המכשיר ה-Fold (ניחשתם נכון, זה ה-Fold 2) צפוי להיות זול מקודמו ואולי עם יותר מאפשרות קיפול אחת ליכולות קיפול משופרות.

Microsoft

עם כמה שאנחנו מנסים להבהיר את העתיד הבלתי ידוע, מה שבטוח זה שלמיקרוסופט היה יש יחסי אהבה-שנאה עם תחום המובייל מאז ומתמיד. על העבר הנייד המעניין של מיקרוסופט נוכל לרשום אייטם שלם אחר (ואולי אפילו נעשה זאת), אבל בואו נתרכז בהווה.

Surface Neo
חידושי מובייל מלהיבים מחברה שלא רגילה לזה – Surface Neo

חובבי מיקרוסופט מודעים כבר ממזמן למאמץ המתקפל של החברה, מה בשנים האחרונות התבטא על ידי מכשיר ה-Courier האגדי. כיום אנחנו יודעים שצורת המחשבה והיצירה שהתלוו למכשיר קונספט זה נושפים חיים במכשירי ה-Surface Duo ו-Neo הרשמיים (והעתידיים) שמיקרוסופט הציגה לא מזמן באירוע Surface רשמי באוגוסט האחרון, הצפויים להתחיל להימכר איפשהו שם בתקפות החגים של 2020.

מכשיר ה-Duo הינו הטלפון המיקרוסופטי הראשון זה שנים הבא ממשפחת הסרפייס (טלפון שאוהדי טכנולוגיה רבים קיוו שיצא לפועל) שמריץ אנדרואיד ובעל שני מסכי 5.6" זה לצד זה, מה שבהחלט מראה את השינוי שהחברה עשתה עם השנים לתיקון העוול בתחום שהיה Windows Mobile (שהפך לעוול שהוא Windows Phone). כעת עם הפלטפורמה הנכונה וחומרה איכותית, יש למיקרוסופט את הסיכוי הגדול ביותר זה שנים להיות שחקנית משמעותית בתחום המובייל החומרתי והתוכנתי גם יחדיו.

לצידו, מיקרוסופט לוקחת את אותה הגישה לעולם הטאבלטים, ועתידה גם להשיק את ה-Neo בעל שני מסכי 9" ומערכת ההפעלה העתידית Windows 10X המותאמת לכפולי מסך (ובכך גם למכשירים מתקפלים עתידיים). שני המכשירים מגיעים עם ציר בעל 360° של טווח תנועה, כך שפרודקטיביות והתאמה אישית לדרך העבודה האידיאלית ביותר עבורכם בהחלט מתבטאת פה באופן טבעי.

הטלפון שמיקרוסופט מסתמכת עליו לחזור לרלוונטיות במובייל – Surface Duo

חשוב לציין שמיקרוסופט לוקחת גישה שונה מיצרניות אחרות במכשיריה המתקפלים, בה היא מסתמכת על ציר בין שני מסכים ישרים לבצע את פעולת הקיפול, ולא עושה שימוש במסכים שמתקפלים בעצמם. גישה זו מאפשרת לה לעצב ולהשיק מכשירים מתקפלים מהר ובקלות יותר, אך העתיד שלה עם עיצובים יותר מגוונים הכוללים גם מסכים מתקפלים לוט בערפל כל עוד אינה עושה אחד משל עצמה.

LG

אומנם LG כבר קיימת בשוק המתקפלים עם מכשיר ה-V50 ThinQ, מכשיר עם מסך מתקפל היא עוד לא הכריזה רשמית. למרות זאת, עם הפטנטים והמוצרים שלה בתחום הטלויזיות המתקפלות לצד פטנט חדיש למכשיר עם מסך מתפקל, LG עדיין שחקנית משמעותית בתחום שכבר היום מספקת את המסכים למעט פחות מ-10 אחוז מכלל הסמארטפונים הנמכרים כיום.

תמונות רשמיות מפטנט שרשמה לאחרונה LG עבור מכשיר מתקפל

כנראה שמ-LG לא נוכל לסמוך לספק לנו טלפון עם מסך גמיש עד לפחות השנה הבאה, גם פה אנחנו רואים שאף יצרנית גדולה לא מחכה יותר מידי עד שתוכל לפרוץ לשוק ולהתחיל להרוויח מהטרנד.

Motorola

ממש בימים אלו אנחנו רואים את טרנד המתקפלים משומש בקונספטים ישנים יותר מתחום המובייל בכדי להוסיף להם חיים חדשים, והאחראית לכך היא מוטורולה עם ה-Moto RAZR החדש. לא רק שהוא חידוש של אחד מהטלפונים הפופולרים ומהמשופשפים ביותר של זמנו, אלא הוא גם בעל מסך מתקפל מרשים במיוחד בגודל 6.2" שעתיד לצאת לשוק הבינוני-גבוה (כמובן במחיר של השוק הגבוה-גבוה העומד על 1,500 דולר).

נוסטלגי וחדש לחלוטין בו זמנית – Motorola RAZR (גיף: Android Central)

הגישה המתקפלת של מוטורולה לא רק מושפעת מה-RAZR המקורי שהשיקה עוד בשנת 2004 (מי לא מתגעגע לסגור ככה טלפון בסיום שיחה עם הרעש המספק שנלווה), אלא היא מוסיפה גם מסך 2.7" קדמי לשימוש במצבו הסגור ולתפעול המצלמה באופן ייחודי.

המכשיר יוצע להזמנה מוקדמת בסוף דצבמבר של השנה, כך שלא יעבור הרבה זמן עד שנדע את הפוטנציאל שיש במכשיר החדש של החברה.

העתיד של העתיד

אם חשבתם שתמצאו פה תשובות ומפת דרכים מפורטת על עתיד הטרנד והעולם הטכנולוגי והמובייל בכלל, טעיתם. בדיוק כמו שגם סמסונג חשבה שהיא מוכנה להשיק את המכשיר המתקפל הראשון שלה, ולאחר זמן קצר מאוד של תוצאות שדה היא הבינה שהיא אינה מוכנה עד רק לאחרונה (וגם אז במינון נמוך), העתיד של המתקפלים אינו בטוח בצורתו.

אבל מה שכן בטוח זה המאמץ שהחברות הגדולות בעולם עושות בכדי להשתפר ולהשתלט בצורה כזו או אחרת על המכשירים המתקפלים שעוד יש לנו לצפות להם בשנים הקרובות עם הזמן. ראיה לכך יכולה להתפרש מהצפי של סמסונג כי תמכור מעל 5 מליון מכשירים כבר בשנת 2020, טיפה קטנה מתוך ים המכשירים שמוכרת החברה כל שנה (נתון שעמד על כ-300 מליון מכשירים, כ-20% מכלל השוק, בשנה שעברה).

הפטנט למכשירים מתקפלים של אפל מהשנה נותן לנו תקווה

ענקית רדומה בשם אפל עוד לא מחוץ למשחק, עם פטנט חדש מהשנה (מספר 10,303,218) שמצביע על כך שהחברה אומנם לא ממהרת להשקיע את כספה איפה שהוא אינו בטוח, אך היא אכן מתכננת על כך כשהזמן יהיה נכון, אולי אפילו בדור הבא של האייפונים.

לא רק שאנחנו נכנסים לשנת 2020 עם מכשיר אחד או שניים (ואולי אפילו מספר מכשירים) עם מסך מתקפל הנמכר כבר היום בשוק, אלא שבהחלט ניתן לצפות שעד סוף שנת 2021 נוכל לקנות מכשיר מתקפל המותאם יותר אלינו כמעט מכל יצרנית רלוונטית בשוק של היום, זאת בתקווה שיחזיק מעמד לפחות עד לגרסתו הבאה.

Steve Jobs iPhone launch
האם המתקפלים הם המהפכה הבאה האמיתית במחשוב נייד? – הצגת האייפון הראשון ע"י סטיב ג'ובס

ובעתיד הרחוק? ניתן רק לשער שעמידות המסך, שיטת הקיפול שלו ושל המכשיר עצמו, כמו כן גיוון הפונקציונליות והשימוש של מכשירים אלו רק ילכו וישתפרו, השערה די קלה כשמדברים על השוק הטכנולוגי הרווי שיש לנו היום – ושצפוי עוד לגדול עם המכשירים החדשים שיכנסו לכיס שלנו בעתיד.

1 thought on “מבטרנד: מכשירים מתקפלים זה העתיד, אבל מתי בדיוק?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *